Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2020-10-09

wyświetleń: 218

Fundusz sołecki i mieszkańców - decyzje zapadły

Wrzesień w Gminie Strumień upłynął pod znakiem zebrań wiejskich. Rozmawiano podczas nich o sprawach bieżących,  m.in, o stanie dróg i chodników, ale także - co ważne - mieszkańcy zadecydowali na co przeznaczą pieniądze z funduszu sołeckiego i funduszu mieszkańców.

 

Warto pamiętać, że środki na oba wymienione fundusze są wydzielone z budżetu gminy i przeznaczone na realizację zadań służących poprawie jakości życia mieszkańców danego sołectwa. W skład takich zadań może wchodzić wiele inicjatyw - na przykład tworzenie miejsc rekreacyjnych, wyposażenie świetlic wiejskich czy inwestycje drogowe. W 2021 roku na realizację zadań w ramach funduszu sołeckiego i funduszu mieszkańców Gmina Strumień przekaże ze swojego budżetu łącznie 288 335,15 zł, z czego na fundusz sołecki trafi  249 515,95 zł, a na fundusz mieszkańców 38 819,20 zł. Oto jakie inicjatywy postanowili zrealizować w ramach tych wydatków mieszkańcy Gminy Strumień.

 

W Bąkowie, podczas zebrania wiejskiego, które prowadziła sołtys Barbara Maślanka mieszkańcy podjęli  decyzję o rozdysponowaniu w przyszłym roku 46 752,10 zł z funduszu sołeckiego. Postanowili, że  środki te przeznaczone zostaną, zgodnie z wnioskiem, na budowę wiaty obok placu zabaw.


Drogomyśl ma do dyspozycji  46 752,10 zł. Podczas zebrania, które prowadził sołtys Zbigniew Podyma, mieszkańcy zadecydowali, że pieniądze te przeznaczą na doświetlenie ulic. I tak, dzięki tym środkom, wykonana będzie dokumentacja techniczna oświetlenia ulicznego Kalinowej i  Jaworowej oraz zbudowane zostanie oświetlenie na ul. Jagodowej.

 

Mieszkańcy Pruchnej zdecydowali z kolei, że 46 752,10 złotych przeznaczą na pięć inwestycji. Doprowadzą do końca zadanie oświetlenia skrzyżowania ulic Nowy Świat z Poprzeczną i Uroczą. Powstanie projekt oświetlenia ulic Cichej i  na ul. Na Kempie. Termomodernizacji doczeka wieża strażacka i  pomalowana zostanie jej klatka schodowa. Na potrzeby sołectwa zakupiony będzie sprzęt ogrodniczy, a piątą inwestycją będzie poprawienie nawierzchni drogi przy domu pogrzebowym. Zebranie prowadził sołtys Leszek Czakon.

 

Podczas zebrania wiejskiego Zabłocia i Zabłocia Solanki, które poprowadził sołtys Jarosław Szast przy wsparciu sołtysa Marka Czerwińskiego, mieszkańcy także skupili się na rozdysponowaniu przyszłorocznych środków z funduszu sołeckiego w wysokości 62 507,55 zł (sołectwo Zabłocie Solanka 15 755,45 zł, sołectwo Zabłocie 46 752,10 zł). Pieniądze przeznaczą na oświetlenie ulicy  Stokrotek w Zabłociu i kontynuację zagospodarowania terenu przy LKS Orzeł Zabłocie znajdującego się na terenie Zabłocia Solanki.

 

Mieszkańcy Zbytkowa do dyspozycji na przyszły rok mieli kwotę wynoszącą 46 752,10 zł. Dzięki środkom z funduszu jaśniej będzie przy ulicy Ks. Ludwika Kojzara - pieniądze pokryją koszty dokumentacji i wykonania oświetlenia ulicznego. Zakupiony zostanie także namiot imprezowy oraz obciążniki do namiotu ekspresowego, A na ulicy Wspólnej w Zbytkowie kierowcy będą musieli zdejmować nogę z pedału gazu, bowiem powstaną tam oznakowane progi zwalniające. Zebranie poprowadził sołtys Bogusław Wawrzyczek.

 

38 819,20 zł - tyle w 2021 roku wynosi fundusz mieszkańców Strumienia. Podczas zebrania, które prowadziła Patrycja Bojda, przewodnicząca Rady Mieszkańców, zdecydowano że pieniądze te przeznaczone będą na zakup specjalistycznej pralki i środków piorących dla OSP Strumień oraz pokrycie kosztów projektu oraz budowy progów zwalniających na ulicy Wspólnej.


Dziękuję wszystkim sołtysom i przewodniczącej Rady Mieszkańców za przygotowanie zebrań. Podziękowania należą się również mieszkańcom, którzy poświęcili swój czas i aktywnie wzięli udział w zebraniach. Widać, że los ich małej ojczyzny nie jest im obojętny, czemu dali wyraz rozdysponowując środki z funduszów sołeckiego i mieszkańców na zgłoszone przez przedstawicieli poszczególnych sołectw inicjatywy - mówi Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia.

 Dodał: AB
 
Powszechny Spis RolnyPowszechny Spis Rolny


Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: październik

2020/10/24
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi