Gmina Strumień - oficjalna strona

Urząd Gminy Strumień

2021-01-04

wyświetleń: 174

Amatorska Grupa Twórcza "Strumień" – „Pędzlem Dłutem i Piórem”

Dzieje Amatorskiej Grupy Twórczej "Strumień" sięgają 1987 roku. Choć prężnie wówczas działała nie wytrzymała próby czasu i po latach zniknęła z mapy Strumienia. Swoją działalność wznowiła w 2009 roku znów przybliżając mieszkańców Gminy do różnych form sztuki. 

 

Prekursorami powstania w 1987 roku  Amatorskiej  Grupy Twórczej "Strumień" była Janina Cofała i Marian Wójtowicz. Po wielu latach, na skutek rozpadu grupy, działalność zawieszono. Dopiero w 2009 roku reaktywowała ją Grażyna Kotów. AGT "Strumień" zrzesza 13 twórców amatorów, ludzi, którzy parają się malarstwem, rzeźbą, ceramiką, poezją. Należą do niej osoby powyżej 45 roku życia, najstarsza ma 87 lat. Zahaczają tu też młodsi, ale nie na długo - odchodzą głównie ze względu na pracę, rodzinę.

Zanim artyści amatorzy dołączyli do Grupy, tworzyli w domach do tak zwanej szuflady, swoimi pracami obdarowywali rodzinę, znajomych, ale szukali czegoś więcej. Dołączyli do Grupy, by razem działać. - Grupa funkcjonuje na fantastycznych zasadach - nie jesteśmy stowarzyszeniem, które wciska nas w pewne ramy, my jesteśmy po to by razem tworzyć i malować. Nie rozdrabniać się - chcemy być wolni w swojej twórczości. Jesteśmy amatorami rządzącymi się swoimi prawami. Znamy się wszyscy, można śmiało powiedzieć, że tworzymy jedną rodzinę - mówi Maria Michalczyk, przewodnicząca Amatorskiej Grupy Twórczej "Strumień". I dodaje, że w normalnych warunkach Grupa spotyka się bezpośrednio, ale teraz w okresie pandemii jej członkowie są raczej w kontakcie telefonicznym. Rozmawiają, ustalają temat prac na wernisaż, narzucają sobie terminy, bo każdy tworzy w domu. Po określonym czasie prace są zbierane i wystawiane w Galerii Pod  Ratuszem. - W tym miejscu bardzo serdecznie chciałabym podziękować Pani Burmistrz Annie Grygierek. Przez jakiś czas nie mieliśmy gdzie wystawiać obrazów, ponieważ  budował się nowy emgok a  stary nie funkcjonował i w tym momencie Pani Burmistrz podała nam pomocną dłoń i zaoferowała, żebyśmy byli stałymi wystawcami w Galerii Pod Ratuszem. Naprawdę wiele pomocy otrzymaliśmy od niej i jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Pani Burmistrz roztoczyła skrzydła nad naszą grupą, ma wrażliwość na potrzeby ludzkie, dopinguje nas i zachęca. Mamy w niej oparcie  - mówi Maria Michalczyk i podkreśla, że możliwość organizowania wystaw w Galerii Pod Ratuszem to wyróżnienie dla twórców, którzy nie pokazując swoich dzieł nie widzą celu własnej pracy. Ze sztuką jest bowiem tak, że każda praca, każde dzieło musi mieć swojego odbiorcę wtedy dopiero ma swoją wartość. Praca twórcza, czy to jest malarstwo, rzeźba czy poezja mają służyć drugiej osobie. Dlatego też udostępnienie Galerii stało się dla artystów z Grupy dużym bodźcem. Znajdują radość w tym, że mogą tworzyć i mają dla kogo, a przede wszystkim, że mogą realizować się w swojej pasji. Potwierdzeniem, że na rozwój nigdy nie jest za późno są osoby, które artystyczny talent odkryły w dorosłym życiu, czasami po przejściu na emeryturę i teraz wzbogacają swoje umiejętności w Grupie, w której próżno szukać konkurencji między sobą. Twórcy dzielą się umiejętnościami, technikami, udzielają sobie rad. Amatorska Grupa Twórcza zrzesza ludzi, kochających malować i tworzyć. To przede wszystkim osoby w wieku przedemerytalnym lub emerytalnym, które oddając się twórczości, znajdują cel w życiu.

Jak już wspomniano, prace Amatorskiej Grupy Twórczej "Strumień" wystawiane są w Galerii Pod Ratuszem. Aby umożliwić mieszkańcom Gminy Strumień obcowanie ze sztuką w okresie pandemii, pracownicy referatu rozwoju i promocji  Urzędu Miejskiego w Strumieniu wpadli na pomysł zorganizowania wirtualnego wernisażu. Dzięki nagraniu jakie znajduje się na stronie internetowej Gminy Strumień nie tylko można zobaczyć prace Grupy, ale także bliżej poznać sylwetki poszczególnych artystów. Trzeba dodać, że w Grupie są nie tylko malarze, ale także rzeźbiarze i poeci. Dla tych ostatnich organizowane są wieczorki poetyckie.

Plany na rok 2020 były ambitne. Artyści mogli wyjechać na plener malarski do zaprzyjaźnionych ze Strumieniem miejscowości w Czechach i na Słowacji. Jednak pandemia wszystko pokrzyżowała -  wystawy zostały przełożone - Niektórzy myślą, że jesteśmy bardzo hermetyczną grupą a to nieprawda, każda osoba, która ma chęć tworzenia może do nas przystąpić - podkreśla Maria Michalczyk. I jako przykład podaje swoją osobę. -Malowałam od dziecka, mama namówiła mnie bym weszła do grupy. Broniłam się, uważałam, że nie sprostam wymaganiom, ale po długich namowach poszłam na zebranie, gdzie była wspaniała atmosfera i już zostałam - mówi przewodnicząca Amatorskiej Grupy Twórczej, której marzeniem jest, by Grupa liczyła co najmniej 30 osób.

Artyści z Amatorskiej Grupy Twórczej "Strumień" biorą także udział w konkursach, np. w Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej, gdzie bardzo często zostają docenieni. Amatorska Grupa Twórcza ma bogaty dorobek. Nic więc dziwnego, że dzięki pomocy Urzędu Miejskiego w Strumieniu końcem roku Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu wydał piękną publikację  „Pędzlem Dłutem i Piórem” będącą antologią twórców AGT „Strumień”. Wydawnictwo jest dostępne bezpłatnie w biurze emgoku przy ul. Młyńskiej 14, a także będzie można je otrzymać podczas wszystkich wydarzeń organizowanych przez Amatorską Grupę Twórczą.

Przypomnijmy jeszcze, że Grupę tworzą ( nazwiska wg stażu w Grupie): Helena Szefer  (malarstwo, poezja); Grażyna Kotów (poezja); Irena Michnowicz (malarstwo); Maria Piech (malarstwo, ceramika, poezja); Teresa Pryczek (malarstwo); Marcin Szymonek (malarstwo); Maria Michalczyk ( malarstwo, rzeźba, ceramika, poezja); Bernadeta Krawiec (poezja); Andrzej Błoński (rzeźba); Sylwia Gabryś (malarstwo); Izabella Szostaczko (malarstwo); Mariola Markowiak (malarstwo); Danuta Danis - Juda (malarstwo).Dodał: AB
 
Powszechny Spis RolnyPowszechny Spis Rolny


Jakość powietrza - strona zostanie otwarta na nowej karcieJakość powietrza Elektroniczna administracja Gminy Strumień - strona zostanie otwarta na nowej karcieElektroniczna administracja Gminy Strumień Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieMiejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
biblioteka w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karciemapa Sport w strumieniu - strona zostanie otwarta na nowej karcieSport w Strumieniu

Kalendarz

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Lista dni w które odbywają się imprezy w miesiącu: styczeń

2021/01/5
galeriagaleria zdjęć

Współpracujemy

lokalna grupa działania cieszyńska kraina stowarzyszenie rozwoju i wspolpracy regionalnej śląski związek gmin i powiatów związek gmin wiejskich rzeczpospolitej polskiej związek miast polskich lokalna grupa rybactwa zabi kraj fundacja zdrowia slaska cieszynskiego hufiec ziemii cieszynskiej polska sieć odnowy o rozwoju wsi